היסטוריה

קצת היסטוריה על המקום

המבנה הוקם ב 1905 על ידי משפחה מקהילת הנוצרים הטמפלרים שהקימו את המושבה הגרמנית בחיפה בשנת 1869 ועל שמם נקרא אז המלון (אפינגר). שתי האחיות קריסטן והלנה הפעילו את המלון עד ראשית שנות הארבעים של המאה העשרים. אחיהן גוטלוב אפינגר שבבעלותו היה בית מלאכה ליצור כירכרות סייע בידן בניהול האדמיניסטרטיבי ובתחום הפיננסי של ניהול המלון. ממידע שהתקבל ממכון שומכר בחיפה החוקר בין השאר את חיי הקהילה הטמפלרית בישראל בסוף המאה ה 19 ותחילת המאה העשרים עולה כי האחיות הצטיינו ברמת הארוחות שהגישו במלון ומסעדת המלון הייתה חביבה על הקצינים הבריטים בתקופה שלפני קום המדינה. עוד ראוי לציין כי ועדת פיל שמונתה על ידי השלטון הבריטי במאמציהם למצוא פתרון לקונפליקט היהודי-ערבי שהתה תקופה ארוכה במלון.
המבנה המשיך לפעול כמלון גם לאחר קום המדינה ,עד שנת 1978 על ידי ניצול שואה בשם שמואל דרזנר שרכש את המלון בשנת 1950. בדצמבר 2006 רכשה את המבנה חברת "מורובטי נכסים" ובשנתיים האחרונות שיפצה את המבנה לחלוטין תוך הקפדה על שימורו (תחת פיקוחה של היחידה לשימור של עיריית חיפה).
באפריל 2009 הסתיים שיפוץ המלון וכעת המלון פתוח לקהל הרחב. עיצוב המלון משמר את האווירה המקורית של המבנה כולל אריחי טרצו מצויירים, מעקות עץ מקוריים, חלונות, תריסי עץ ובסגנון המתאים לאופי המבנה. בחלק גדול מחדרי האמבטיה יש אמבטיה העומדת על 4 בסיסים בסגנון של פעם, חלונות העץ והתריסים שומרו בהתאם למקור, הרהיטים בחדרי המלון מעץ אלון בסגנון עתיק , בחלק גדול מחדרי המלון ומסדרונותיו נשמרו האריחים המקוריים משנת 1905.
הקמת המלון וניהולו באחריות חב' ניהול המלונות (www.aahotels.co.il) של אבי אגאג'ני המנהלת גם את מלון "ארמון-הירקון" בתל אביב.